Зъбните силанти предсавляват пластичен материал, който се поставя във вдлъбнатините по дъвкателната повърхност на зъбите предпазвайки ги от развитието на кариес.
Защо се поставят силантите ?
Плаката е тънък филм от микроорганизми и хранителни остатъци, който се образува по зъбната повърхност . Микроорганизмите в плаката са причина за развитие на кариес, а колкото по дълго плаката се задържи по зъбите вероятността за образуването на кариес се увеличаваа. Почистването на моларите е затруднено поради наличието на тесни и дълбоки вдлъбнатини по дъвкателната им повърхност наречени фисури. Косъмчетата на четката не могат да достигнат тези зони и те са изложени на повишен риск от развитие на кариес.
Запълвайки фисурите на дъвкателните зъби със силант се създава глака повърхност, която лесно бива почиствана. По този начин се намалява и риска от формирането на кариеси.
Как се поставят силантите?
Поставянето на силантите не изисква премахване на зъбни структури. Първо зъбите се почистват и подсушават, след което се нанася и силанта.Той се стича в грапавините и се втърдява за около минута.
След колко време се прави нова апликация на силант?
С времето силантите се изтриват и се разтварят от слюнката. При профилактичните стоматологични посещения стоматологът преценя състоянието им и ако е необходимо се поставят нови.
Кога е най подходящото време за поставяне на силант?
Силантите най-често се поставят на моларите 6-ти и 7-ми. Първият молар пробива на 6 годишна възраст, а втория между 12-13 година. Поставянето на силантите е най-добре да се направи скоро до една година след пробива на съответните зъби.
Научните проучвания доказват, че поставянето на силанти намалява риска от развитие на кариес. Тази профилактична процедура е инвестиция, която освен че спестява време и средства ще направи посещенията на вашите деца в стоматологичния кабинет по-приятни.
Д-р Светлин Караджов
гр.Бургас ж.к. "Зорница" бл. 58 ет. 1 к-т13
GSM:0888 753 952